Vařila myška kašičku

A vaše děti mohou také

Google play

AppStore

Helena Zmatlíková

© Helena Zmatlíková

Vařila myška kašičku – báječná aplikace pro děti

Hledáte hru, která by děti nejen zabavila, ale také rozvíjela? Dokázala by s nimi komunikovat, pochválit je a vtáhnout do děje? Aplikace Vařila myška kašičku je přesně taková a navíc plná kouzelných obrázků od Heleny Zmatlíkové.

Hned mezi dveřmi do barevného domku paní Myšková děti přivítá a pak je provází celým příběhem, ve kterém spolu plní nejrůznější úkoly. Vždy jim trochu napoví, a protože mluví příjemným hlasem herečky Jitky Ježkové, mohou si hru užívat i ty nejmenší, které neumějí číst.

Barevný svět Heleny Zmatlíkové nás v knihách provází už mnoho let a my věříme, že vaše děti okouzlí i v digitální podobě. Aplikaci si můžete stáhnout do chytrých telefonů nebo tabletů už dnes. A máme k ní i malý bonus: získáte trochu času jen pro sebe .-)

Část výtěžku z prodeje aplikace použijeme na digitalizaci celého katalogu obrázků Heleny Zmatlíkové. To byl vlastně jeden z hlavních impulzů pro její vznik. Rádi bychom, aby se z tvorby této úžasné ilustrátorky radovaly i další generace dětí.

Kouzelný svět Heleny Zmatlíkové

© Helena Zmatlíková

×

Kdo byla Helena Zmatlíková

Kdo byla Helena Zmatlíková

Česká kreslířka a ilustrátorka Helena Zmatlíková se narodila roku 1923 v Praze do rodiny sportovních nadšenců a tak si už jako malá zamilovala lyžování a Krkonoše. Druhou velkou zálibou bylo kreslení, kterému se věnovala celé hodiny doma i pod lavicí ve škole.

Na přání tatínka, aby se naučila řemeslo, kterým se uživí, nastoupila nejdříve do učení na švadlenu. Pak ho ale přesvědčila a on jí zaplatit kurzy kreslení v Officině Pragensis. Svůj talent dále rozvíjela u profesora Švába ve Škole volné grafiky a také na Ukrajinské akademii a pod přísným okem významného malíře Grigorije Musatova.

Její profesní začátky poznamenala 2. světová válka. Helenka pracovala ve výtvarném ateliéru v Melantrichu, vymýšlela a kreslila vtipy do novin a časopisů a navrhovala kabelky. Brzy se také vdala a záhy se jí narodil syn Ivan. Po válce bohužel přišel rozvod ale také nabídka na možnost věnovat se knižní ilustraci. Po několika knihách pro dospělé se zaměřila na tvorbu pro děti, kde jí byl velkým rádcem její druhý manžel, výtvarník Zdeněk Seydl. Ten jí později pomáhal i s grafickou úpravou mnoha knížek.

Za svůj život Helena Zmatlíková ilustrovala více než 250 knih a mnohé z nich vyšly v nakladatelství Albatros. Její ilustrace ale znají lidé po celém světě, kde získala mnoho ocenění. Z její tvorby budete určitě znát Honzíkovu cestu, Děti z Bullerbynu, pohádky Boženy Němcové, bratří Grimmů nebo K.J. Erbena.

V nakladatelství Artur stále vycházejí knihy s jejími ilustracemi, takže o ně ani dnešní děti nepřijdou. A díky naší herní aplikaci Vařila myška kašičku se s nimi mohou potkat i v digitálním světě.

×

Krátký rozhovor o Heleně Zmatlíkové

Krátký rozhovor o Heleně Zmatlíkové

Troufli bychom si říct, že se v každé české domácnosti najde aspoň jedna kniha s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. My jsme se zastavili za jejím synem, Ivanem do nakladatelství Artur, které její tvorbu vydává. Byli jsme zvědavi na to, jaké měla záliby a co by asi řekla na to, že její ilustrace dostaly digitální podobu.

Jaké bylo její nejoblíbenější jídlo? Co nejradši vařila?
V jídle nebyla vybíravá, vaření ale nebyl její koníček. S jednou výjimkou: ráda pekla trojúhelníčky z tvarohového těsta plněné džemem. Pro sebe často dělala zelené fazolové lusky se strouhankou.

Existuje nějaká ilustrace, na kterou byla nejvíc pyšná, něco, co měla nejvíc ráda?
Jedna ilustrace by se těžko našla, ale mezi její největší radosti patřily ilustrace ke Collodiho knížce Pinocchiova dobrodružství a Aškenazyho Putování za švestkovou vůní.

Jak odpočívala? Co nejradši četla za knížky? Měla ráda filmy? Měla oblíbenou herečku?
Odpočívala málo, většinou jen o letních prázdninách a v zimě na horách. Četla hodně, převážně beletrii. Často chodila do divadla i do kina, později také sledovala televizi. Určitě jednou z oblíbených hereček byla Giulietta Masina, z herců m.j. Mastroiani, Rod Steiger a řada dalších.

Kolik hodin denně pracovala?
Kolik hodin nepovím. Chodila ale do ateliéru někdy po osmé ráno a vracela se většinou pozdě večer. V tom býval rychlý oběd z automatu (např. ruské vajíčko) a případně večerní posezení s přáteli. Pracovala často i o sobotách a nedělích.

Měla nějakou oblíbenou kavárnu?
Sednout si do kavárny nechodila. Někdy si spíš zaskočila do cukrárny.

Co ji nejvíce dokázalo rozčílit/ udělat radost?
Těžce snášela špatně odvedenou práci tiskáren, radost měla především z každé nové, pěkně vypravené knížky. A radost pro ni bylo i lyžování a plavání, nejlépe v moři, případně cesty do zahraničí.

Co by asi řekla na to, že se snažíme její ilustrace převést do digitálního světa?
Měla smysl pro nové věci a určitě by ji to potěšilo.

Děkujeme za rozhovor…

×

Děti a herní aplikace

Děti a herní aplikace

Pokrok nezastavíme, i kdybychom se na hlavu postavili. V každé domácnosti je dnes chytrý telefon, tablet nebo notebook (často vše dohromady) a děti s nimi umějí zacházet dříve než my sami.

Z výsledků nejrůznějších průzkumů vyplývá, že děti už od dvou let pravidelně tráví minimálně dvě hodiny denně hraním na chytrých přístrojích. Samozřejmě se množství času s přibývajícími lety stupňuje a před vstupem do první třídy svůj mobil už vlastní více než 60% dětí. V tom ale hraje roli hlavně strach o jejich bezpečnost.

Je to vlastně milý paradox, na začátku dětem půjčujeme telefon rádi, protože doufáme, že se chvilku zabaví a po pár letech je nemůžeme od něj odtrhnout :-)

Věříme, že jim naše aplikace Vařila myška kašičku připraví spousty příjemných chvil, při kterých se nejen zabaví, ale také něco naučí.